Přírodní divy na aukci

24.7.2023

C:A Již za dva dny, 26. července, na newyorské aukci Sotheby's Natural History si můžete pořídit zkamenělinu, minerál či meteorit. A také fosilizované pozůstatky dvou fascinujících starověkých tvorů – plesiosaura „Nessie“ a pteranodona „Horuse“.

Aukro: Nejdráž vydraženou položkou v červnu byl tentokrát motocykl Praga

18.7.2023

C:A Nejdražší vydraženou červnovou položkou na Aukro se stal motocykl Praga BD 500 z přelomu 20. a 30. let 20. století. Zájemce za něj zaplatil 707 798 korun. Druhá příčka patří osobnímu automobilu Dodge Ram, který nového majitele stál něco málo přes 560 tisíc korun. Třetí místo patří sadě 137 pamětních stříbrných mincí s českými motivy o nominální hodnotě 200 a 500 korun, která se prodala za 467 tisíc korun.

Bloomberg: Počet propracovaných padělků luxusních hodinek se zvyšuje

5.7.2023

Curych 5. července (ČTK) - Počet propracovaných padělků hodinek se zvyšuje, upozornil prodejce použitých hodinek Watchfinder & Co. Nejvíce se falšují hodinky značky Rolex, které tvoří asi polovinu odhalených padělků. Generální ředitel společnosti Watchfinder Arjen van de Vall agentuře Bloomberg řekl, že zhruba u deseti procent hodinek přijatých loni od prodejců bylo při ověřování pravosti zjištěno, že jsou to padělky.

Klimtův obraz Dáma s vějířem zlomil aukční rekord, prodal se za 85 milionů liber

28.6.2023

Londýn (ČTK) - Obraz rakouského malíře Gustava Klimta Dáma s vějířem (Dame mit Fächer) se stal nejdražším obrazem prodaným v evropské aukci, nový majitel za něj zaplatí 85,3 milionu liber (2,35 miliardy Kč). Portrét z roku 1918 byl hlavním lákadlem včerejší dražby aukční síně Sotheby's, která ho nabídla s vyvolávací cenou 58 milionů liber. Po dramatickém souboji zájemců ale dosáhl kladívkové ceny 74 milionů liber, k níž se připočítává ještě aukční přirážka.

BBC: Polsko pátrá po ukradených uměleckých dílech, naději dává střídání generací

17.6.2023

Varšava 17. června (ČTK/ BBC) - Když nacisté za druhé světové války okupovali Polsko, mnoho jeho cenných uměleckých děl ukradli. Jedním z nich byla Madona s dítětem, obraz ze 16. století pravděpodobně od italského malíře Alessandra Turchiho. Nacistický úředník, který na rabování uměleckých děl v Polsku dohlížel, zapsal tuto malbu na seznam stovek dalších uměleckých děl odvezených z okupované země. Obraz se ale nedávno vrátil do Polska poté, co byl objeven v Japonsku a předán polským úřadům, napsala britská BBC na svých internetových stránkách.

V Basileji začal veletrh umění Art Basel, představí na 4000 umělců

15.6.2023

Basilej (Švýcarsko) 15. června (ČTK) - V Basileji se dnes pro veřejnost otevřel nejvýznamnější mezinárodní veletrh současného umění Art Basel. Do neděle představí díla zhruba 4000 umělců. V době prosperujícího trhu s uměním začala podle agentury DPA nejdůležitější akce v branži. Letos se jí účastní více než 280 galerií z Evropy, Afriky, Severní Ameriky, Latinské Ameriky a z Asie.

Do aukce míří Klimtův poslední obraz, zřejmě vynese 65 milionů liber

14.6.2023

Londýn 14. června (ČTK) - V Londýně se bude na konci měsíce dražit poslední obraz vídeňského malíře Gustava Klimta. Očekává se, že vynese 65 milionů liber (přes 1,8 miliardy Kč), což z něj dělá jedno z nejcennějších děl, jaké kdy byly nabídnuty na evropské aukci, napsal server BBC News.

Obraz Josefa Čapka Srnky se na aukci v Praze prodal za devět milionů korun

12.6.2023

Praha 12. června (ČTK) - Obraz Josefa Čapka Srnky se na včerejší aukci v Praze prodal za vyvolávací cenu 7,5 milionu korun. S aukční přirážkou 20 procent za olej na plátně z roku 1923 nový majitel zaplatí celkem devět milionů korun. Aukce společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu celkem vynesla 60 milionů korun, prodalo se 82 procent z více než 200 položek. ČTK to řekl majitel aukční síně Jiří Rybář.

Leclercova helma vynesla pro záplavami zasažený italský region rekordní sumu

9.6.2023

Londýn  (ČTK) - Helma pilota Ferrari Charlese Leclerca, v níž před měsícem závodil v domácí Velké ceně Monaka, se vydražila ve prospěch obětí květnových záplav v regionu Emilia-Romagna za rekordních 306.000 eur (asi 7,24 milionu korun). Podle aukční síně Sotheby's je to nejvyšší částka, kterou kdy zájemce zaplatil za závodní přilbu.

Obraz secesního malíře Maška se vydražil za 7,564 milionu Kč

8.6.2023

Praha 8. června (ČTK) - Obraz Karla Vítězslava Maška (1865 až 1927) Hra slunečních skvrn z roku 1910 se na dnešní aukci v Praze vydražil za 7,564 milionu korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 3,5 milionu korun a dosažená cena je autorským rekordem malíře. ČTK to dnes za pořádající aukční dům Arthouse Hejtmánek řekla Jana Bryndová. Mašek patří k představitelům českého symbolismu a secese a podle pořadatele aukce byl kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha.